• Standardy Ochrony Małoletnich - pełna wersja

        • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BŁ. S. MARTY WIECKIEJ

          W SZCZODROWIE

           

          Na podstawie art. 22b 22c pkt 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1304)

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Spis treści

          STANDARD I Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem …………………………      3

          Rozdział I Objaśnienie terminów ujętych w Standardach Ochrony Małoletnich …………      3

          Rozdział II Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu ………………………………………       4

          Rozdział III Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci ………       8

          Rozdział IV Zasady bezpiecznych relacji między personelem i dzieckiem ………………     12

          Rozdział V Zasady bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych, w tym Internet .. 14

          Rozdział VI Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci ………………………   15

          STANDARD II  Personel …………………………………….....………………………..……   17

          Rozdział I Zasady określające zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności ……………..................................................................…   17

          STANDARD III  Procedury …………………………………………………………,,,,,,,,,,…… 18

          Rozdział I Procedury interwencji oraz osoby odpowiedzialne – zasady ogólne ……………18

          Rozdział II Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez pracownika szkoły lub inną osobę dorosłą ……………………………………………………………,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,…  20

          Rozdział III Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez rodzica ……………………………………………………………………………….....................………  22

          Rozdział IV Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez rówieśników …………………………………………………………………………….............................…     23                                

          Rozdział V Zasady przeglądu i aktualizacji standardów ochrony małoletnich ……………   25

          STANDARD IV  Monitoring …………………………………………………….......………...   26

          Rozdział I Monitoring stosowania Polityki ………………………………………………......     26

          Przepisy końcowe  ………………………………………………………………………….....    27

          Załączniki nr 1. Wzór upoważnienia ………………………………………………………...    28

          Załączniki nr 2. Oświadczenie pracownika ……………………………………………….      29

          Załącznik nr 3. Notatka służbowa ………………………………………………………..…     30

          Załącznik nr 4. Karta Interwencji ……………………………………………………….…   31

           

           

           

           

          STANDARD I

          POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM

           

          PREAMBUŁA

          Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników szkoły jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik szkoły, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych szkoły oraz swoich kompetencji.

          Rozdział I

          Objaśnienie terminów ujętych w Standardach Ochrony Małoletnich

          1. Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
          2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
          3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
          4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
          5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki,lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
          6. Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez dyrektora placówki pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem małoletnich w Internecie.
          7. Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich to wyznaczony przez dyrektora szkoły pracownik koordynujący  realizację Standarów w placówce.
          8. Dane osobowe dziecka to wszelki informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.  

           

           

          Rozdział II

          Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

          § 1

          Rekrutacja pracowników szkoły odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności Kartą Nauczyciela, ustawą o pracownikach samorządowych, Kodeksem pracy.

          § 2

          Szkoła musi zadbać, aby osoby przez nią zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie oraz wolontariusze/praktykanci) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.

          § 3

          1. Szkoła może prosić kandydata/kandydatkę do pracy o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić.
          2. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/ kandydatki. Niepodanie takich danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o tę podstawę.

          § 4

          1. Przed zatrudnieniem nauczyciela pracodawca żąda:
          1. oświadczenia o posiadaniu przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych;
          2. oświadczenia, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
          3. informacji z Krajowego Rejestru Karnego w celu potwierdzenia niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe; Karta Nauczyciela nie wskazuje przy tym kiedy informacja ta powinna zostać pozyskana tj. na ile musi być aktualna. Sam dokument jest ważny na dzień jego sporządzenia (stwierdza stan na moment jego wydania). Nauczyciel nie musi przedkładać informacji o niekaralności wyłącznie w przypadku, gdy zostaje ponownie zatrudniony w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia na podstawie art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela poprzedniego stosunku pracy (art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela).
          1. Dodatkowo, pracodawca sam musi pozyskać informację o niekaralności dyscyplinarnej nauczyciela, w tym celu przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, jest obowiązany zasięgnąć informacji z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych   w trybie określonym w art. 85y ust. 1a Karty Nauczyciela.

          § 5

          W przypadku zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć zgodnie z art. 15 Prawa oświatowego, pracodawca jest obowiązany pozyskać od niej:

          1. oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
          2. informację z Krajowego Rejestru Karnego w celu potwierdzenia niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. W przypadku tej osoby nie ma zastosowania przepis zwalniający z konieczności przedłożenia zaświadczenia w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej placówce. Pracodawca wymaga aktualnego zaświadczenia każdorazowo przed nawiązaniem stosunku pracy.

          § 6

          1. Przed zatrudnieniem pracownika na stanowisku niepedagogicznym, bez względu czy jest to stanowisko pomocnicze i obsługi czy urzędnicze, pracodawca wymaga oświadczenia o posiadaniu pełni zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych.
          2. Dodatkowo, w przypadku pracowników mających zajmować stanowisko urzędnicze w tym kierownicze stanowisko urzędnicze pracodawca pozyskuje:
          1. oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
          2. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, jeżeli taką działalność prowadzi. Oświadczenie pracownika powinno zawierać zwrot „świadomy odpowiedzialności karnej na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy”. Już zatrudniony pracownik na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć takie oświadczenie w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności gospodarczej lub zmiany jej charakteru. Niedochowanie tego terminu skutkuje ukaranie karą porządkową upomnienia lub nagany (art. 31 ustawy o pracownikach samorządowych).
          1. Ustawa o pracownikach samorządowych, inaczej niż Karta Nauczyciela, nie nakłada obowiązku przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego przed nawiązaniem stosunku pracy.
          2. Pracodawca ma jednak prawo samodzielnie wystąpić o informację o niekaralności kandydata do pracy do Krajowego Rejestru Karnego w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym).

          § 7

          1. Przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, osobą niebędącą nauczycielem  do prowadzenia zajęć zgodnie z art. 15 Prawa oświatowego lub przed dopuszczeniem do wykonywania czynności z małoletnimi w szkole wolontariusza, praktykanta, inną osobę Szkoła jest obowiązana sprawdzić taką osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr osób w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Rejestr dostępny jest na stronie: rps.ms.gov.pl.
          2. Także w przypadku pracowników niepedagogicznych konieczny jest obowiązek zweryfikowania kandydata do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, ale tylko gdy zakres czynności wykonywanych przez pracownika niepedagogicznego obejmuje zadania wskazane w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich1 (np. w przypadku pomocy nauczyciela, opiekuna dzieci w trakcie przewozu z i do szkoły).
          3. Informacja zwrotna otrzymana z systemu teleinformatycznego Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym powinna zostać wydrukowana i złożona do części A akt osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza / praktykanta / osoby pracującej na podstawie cywilnoprawnej. To samo dotyczy Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Przy czym w przypadku tego Rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w Rejestrze.
          4. Aby sprawdzić osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym szkoła potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:

          1) imię i nazwisko,

          2) data urodzenia,

          3) pesel,

          4) nazwisko rodowe,

          5) imię ojca,

          6) imię matki.

          § 8

          1. Przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, osobą niebędącą nauczycielem do prowadzenia zajęć zgodnie z art. 15 Prawa oświatowego lub przed dopuszczeniem  do wykonywania czynności z małoletnimi w szkole wolontariusza, praktykanta, inną osobę Szkoła:

          1. odbiera od osoby informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, znęcania się), w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (handlu ludźmi, znęcania się) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
          2. oświadczenie o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, za złożenie fałszywego oświadczenia.
          3. (tylko gdy mieszkała w innych Państwach w ciągu 20 lat niż Rzeczypospolita Polska) informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi bądź informację  z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów.

          2. Osoba posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, jest zobowiązana dodatkowo przedłożyć w szkole informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów.

          3. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas osoba składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX  i XXV Kodeksu karnego (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, znęcania się), w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego (handlu ludźmi, znęcania się) oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

          4. W treści oświadczeń składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia składa się oświadczenie składający oświadczenie jest obowiązany  do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu                                           o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

           

          Rozdział III

          Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci

           

                         § 9

          1. Personel szkoły posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci tj. wybranych informacji nt. warunków, sytuacji, sposobu funkcjonowania rodziny sprzyjających krzywdzeniu dzieci w danej rodzinie, które obejmują:
            1. czynniki ryzyka związane z osobą dziecka:
          1. niepełnosprawność fizyczna lub/ i psychiczna
          2. przewlekła choroba
          3. specyficzne zachowania dziecka (nadpobudliwość,   moczenie   nocne,   trudności ze spaniem, trudności z jedzeniem etc.)
          4. deficyty rozwojowe (problemy z nauką)
          5. dziecko z poprzedniego związku (nieakceptowane przez drugiego partnera)
          6. wcześniactwo, pochodzenie z ciąży mnogiej, dzieci bliźniacze
          7. dziecko odseparowane od matki tuż po urodzeniu
          8. dziecko niespełniające oczekiwań rodziców (np. co do płci)
          9. dziecko urodzone po śmierci poprzedniego dziecka
            1. czynniki ryzyka związane z osobą rodzica:
              1. wczesne lub późne rodzicielstwo
              2. znaczna różnica wieku między matką a ojcem (powyżej 8 lat)
              3. niechciana ciąża, krótkie odstępy pomiędzy kolejnymi porodami
              4. poród bez zawarcia związku małżeńskiego z ojcem dziecka
              5. depresja poporodowa
              6. aktualnie niesatysfakcjonujący związek z partnerem
              7. doświadczanie krzywdzenia w obecnym związku
              8. krzywdzenie w historii poprzednich związków
              9. doświadczanie krzywdzenia w dzieciństwie
              10. upośledzenie umysłowe, choroba psychiczna, zaburzenia osobowości
              11. niepełnosprawność fizyczna
              12. przewlekła choroba
              13. uzależnienie od alkoholu, narkotyków, lekarstw etc.
              14. Prostytuowanie się.

          1.3 czynniki ryzyka wynikające ze struktury i funkcjonowania rodziny:

          1. struktura rodziny: rodzina rozbita, wielodzietna, zastępcza, adopcyjna
          2. samotne rodzicielstwo
          3. rodzina niepełna czasowo (np. z powodu wyjazdów rodziców za granicę)
          4. posiadanie dzieci z różnych związków
          5. związek nieformalny
          6. małżeństwo mieszane etnicznie
          7. przewlekła choroba lub inwalidztwo w rodzinie
          8. zakłócenia w zakresie ról pełnionych przez poszczególnych członków rodziny (np. pełnienie przez dzieci ról dorosłych)
          9. niekorzystna sytuacja ekonomiczno-bytowa (np. trudne warunki mieszkaniowe – sanitarne, techniczne, zbyt duża liczba członków rodziny w jednym mieszkaniu/domu, bezrobocie etc.)
          10. rodzina wyizolowana społecznie
          11. długotrwałe konflikty w pożyciu małżeńskim
          12. uprzednia karalność, pozostawanie w zainteresowaniu sądu/Policji
          13. pobyty w placówkach interwencyjnych.
          1. Pracownicy szkoły posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na symptomy krzywdzenia dziecka, do których zalicza się miedzy innymi:
          1. Dziecko jest często brudne, nieprzyjemnie pachnie.
          2. Dziecko kradnie jedzenie, pieniądze itp.
          3. Dziecko żebrze.
          4. Dziecko jest głodne.
          5. Dziecko nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.
          6. Dziecko nie ma przyborów szkolnych, odzieży, butów i innych przedmiotów codziennego użytku.
          7. Dziecko ma widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, ugryzienia, złamania kości itp.), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić. Obrażenia są w różnej fazie gojenia.
          8. Podawane przez dziecko wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne, niemożliwe, niespójne itp. Dziecko często je zmienia.
          9. Pojawia się niechęć przed udziałem w lekcjach w-f .
          10. Dziecko nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody.
          11. Dziecko boi się rodzica lub opiekuna, boi się przed powrotem do domu.
          12. Dziecko wzdryga się, kiedy podchodzi do niego osoba dorosła.
          13. Dziecko cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.
          14. Dziecko jest bierne, wycofane, uległe, przestraszone, depresyjne itp. lub zachowuje się agresywnie, buntuje się, samookalecza się itp.
          15. Dziecko osiąga słabsze wyniki w nauce w stosunku do swoich możliwości.
          16. Dziecko ucieka w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet itp.).
          17. Dziecko używa środków psychoaktywnych.
          18. Dziecko nadmiernie szuka kontaktu z innym dorosłym (tzw. „lepkość” dziecka).
          19. Dziecko moczy i zanieczyszcza się bez powodu lub w konkretnych sytuacjach czy też na widok określonych osób.
          20. Dziecko ma otarcia naskórka, bolesność narządów płciowych i/lub odbytu.
          21. W pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu dziecka zaczynają dominować elementy/motywy seksualne.
          22. Dziecko jest rozbudzone seksualnie niestosownie do wieku.
          23. Dziecko ucieka z domu.
          24. Nastąpiła nagła i wyraźna zmiana zachowania dziecka.
          25. Dziecko mówi o przemocy, opowiada o sytuacjach których doświadcza.
          1. Jeżeli z objawami u dziecka   współwystępują   określone   zachowania   rodziców  lub opiekunów to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. W tej sytuacji pracownicy szkoły zwracają szczególna uwagę na:
              1. Rodzic (opiekun) podaje nieprzekonujące lub sprzeczne informacje lub odmawia wyjaśnienia przyczyn obrażeń dziecka.
              2. Rodzic (opiekun) odmawia, nie utrzymuje kontaktów z osobami zainteresowanymi losem dziecka.
              3. Rodzic (opiekun) mówi   o dziecku   w negatywny sposób,   ciągle obwinia, poniża i strofuje dziecko (np.: używając określeń takich, jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”).
              4. Rodzic (opiekun) poddaje dziecko surowej dyscyplinie lub jest nadopiekuńczy lub zbyt pobłażliwy lub odrzuca dziecko.
              5. Rodzic (opiekun) nie interesuje się losem i problemami dziecka.
              6. Rodzic (opiekun) często nie potrafi podać miejsca, w którym aktualnie przebywa dziecko.
              7. Rodzic (opiekun) jest apatyczny, pogrążony w depresji.
              8. Rodzic (opiekun) zachowuje się agresywnie.
              9. Rodzic (opiekun) ma zaburzony kontakt z rzeczywistością np.: reaguje nieadekwatnie do sytuacji, wypowiada się niespójnie.
              10. Rodzic (opiekun) nie ma świadomości lub neguje potrzeby dziecka.
              11. Rodzic (opiekun) faworyzuje jedno z rodzeństwa.
              12. Rodzic (opiekun) przekracza dopuszczalne granice w  kontakcie fizycznym z dzieckiem (na przykład podczas zabawy).
              13. Rodzic (opiekun) nadużywa alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
          2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, pracownicy szkoły podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.

          Rozdział IV

          Zasady bezpiecznych relacji między personelem i dzieckiem

          § 10

          Zasady ogólne

          1. Zasadą, której przestrzeganie jest wymagane od personelu w odniesieniu do wszystkich czynności podejmowanych przez personel w jednostce, jest działanie dla dobra dziecka                 i w jego najlepszym interesie.
          2. Personel placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby.
          3. Personel działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
          4. Niedopuszczalne jest podejmowanie jakichkolwiek czynności niedozwolonych, określonych w niniejszej procedurze, w jakiejkolwiek formie.
          5. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, pedagogicznych i niepedagogicznych, stażystów i wolontariuszy.

           

          § 11

          1. Personel zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
          2. Personel zobowiązany jest do działania w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.

           

          § 12

          Zasady komunikacji

          Zasady komunikacji z małoletnimi:

          1. udzielaj odpowiedzi adekwatnych do wieku małoletniego i danej sytuacji,
          2. nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka,
          3. nie jest dopuszczalne podnoszenie głosu na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.

           

          § 13

          Zachowania niedozwolone wobec małoletnich

          1. Nie jest dopuszczalne ujawnianie danych wrażliwych dotyczących małoletniego, wyszczególnionych w art. 9 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U. UE.L. z 2016 r. Nr 119 poz. 1), obejmujących pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych, oraz przetwarzanie danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności albo orientacji seksualnej tej osoby.
          2. Zachowania niedozwolone obejmują używanie wulgarnych słów, gestów oraz żartów, czynienie uwag, które stanowią lub mogą być odebrane jako nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
          3. W sytuacjach wymagających wykonania przez personel placówki czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dzieci unikać należy innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z małoletnim, w szczególności w przypadku udzielania pomocy małoletniemu w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu z toalety.
          4. Niedozwolone jest wykorzystywanie relacji wynikającej z władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
          5. Nie jest dozwolone utrwalanie wizerunku dziecka dla celów prywatnych poprzez filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie. Zakaz ten obejmuje także umożliwianie utrwalenia wizerunków małoletnich osobom trzecim. Wyjątkiem jest utrwalanie wizerunku na potrzeby placówki, na podstawie zgody udzielonej przez rodziców / prawnych opiekunów.
          6. Nie jest dozwolone proponowanie dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności małoletnich.
          7. Nie jest dozwolone nawiązywanie z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, lub mogących zostać uznane za posiadające takie właściwości. Obejmuje  to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie małoletnim treści erotycznych i pornograficznych.

           

          § 14

          Zachowania niedopuszczalne w sieci i poza godzinami pracy

          1. Nie jest dozwolone nawiązywanie kontaktów z małoletnimi uczęszczającymi do placówki poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
          2. Nie jest dozwolone utrzymywanie kontaktów towarzyskich z małoletnimi uczęszczającymi do placówki za pośrednictwem szeroko rozumianych sieci komputerowych i zewnętrznych aplikacji. Dopuszczalną formą komunikacji z małoletnimi i ich rodzicami lub opiekunami są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy). Z kanałów tych nie należy korzystać poza godzinami pracy.

           

          § 15

          Odpowiedzialność

          Złamanie zasad wymienionych w przedmiotowej procedurze jest podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej.

          Rozdział V

          Zasady bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych, w tym Internet

          § 16

          W przypadku użytkowania sprzętu z dostępem do Internetu pod nadzorem pracownika szkoły, ma on obowiązek informowania uczniów o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych i czuwania nad bezpiecznym korzystaniem z Sieci podczas zajęć.

           

          § 17

          1. Zasady używania telefonów komórkowych na terenie placówki określa statut. Zasad te służą m.in. ochronie dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w Internecie oraz utrwalonymi w innej formie.
          2. Bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu obejmuje następujące zasady:
            1. nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy,
            2. dbaj o nierozpowszechnianie swojego wizerunku (w przypadku publikacji zdjęć w sieci należy zadbać, aby dostęp do nich miały wyłącznie osoby znajome); nie udostępniaj zdjęć nieznajomym, w szczególności zdjęć intymnych czy w niepełnym ubraniu,
            3. poinformuj rodziców lub wychowawcę o każdym przypadku, gdy napotkasz w sieci treści, które wydają się nielegalne czy w jakikolwiek sposób wywołują niepokój,
            4.  o propozycjach spotkania, jakie otrzymasz od internetowych znajomych, zawsze informuj rodziców lub wychowawcę,
            5. nie atakuj nikogo w sieci, niezależnie od tego, jakie zdanie on wyraża; nie pokazuj agresji, nie stosuj gróźb,
            6. nie korzystaj z sieci przez zbyt długi czas, bo zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić twojemu zdrowiu,
            7. pamiętaj, że im dłużej korzystasz z sieci, tym mniej rozmawiasz ze znajomymi twarzą w twarz, a takie kontakty są najbardziej wartościowe.

          § 18

          Osoba odpowiedzialna za Internet zapewnia na wszystkich komputerach z dostępem do Internetu na terenie placówki zainstalowane i aktualizowane:

          - oprogramowanie filtrujące treści internetowe,

          - oprogramowanie monitorujące korzystanie przez dzieci z Internetu,

          - oprogramowanie antywirusowe,

          - oprogramowanie antyspamowe,

          - firewall.

           

          Rozdział VI

          Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci

           

          § 19

           

          1. W sprawach dotyczących reprezentowania szkoły a w szczególności, gdy dotyczą one dzieci, rodziców/opiekunów prawnych dzieci oraz nauczycieli i innych pracowników współpracę z mediami podejmuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego wyznaczona.
          2. Pracownik szkoły bez wyraźnej zgody dyrektora szkoły oraz opiekuna dziecka, wyrażonej w formie pisemnej, nie udostępnia przedstawicielom mediów informacji o dziecku ani o jego opiekunie.
          3. Pracownikowi szkoły nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie) na terenie szkoły bez zgody dyrektora szkoły i pisemnej zgody opiekuna dziecka.
          4. W celu realizacji materiału medialnego można udostępnić mediom wybrane pomieszczenia szkoły. Decyzje w sprawie udostępnienia pomieszczeń podejmuje dyrektor szkoły.
          5. Dyrektor szkoły zleca pracownikom szkoły przygotowanie wybranych pomieszczeń szkoły w celu realizacji materiału medialnego w taki sposób, by uniemożliwić filmowanie przebywających na terenie szkoły dzieci.
          6. Przed upublicznieniem przez pracownika szkoły wizerunku dziecka należy uzyskać pisemną zgodę opiekuna dziecka.
          7. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, wyjazd zorganizowany, wycieczka, krajobraz, szkolna impreza, zgoda rodziców/opiekunów prawnych na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

           

          § 20

           

          1. Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie| o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. 2014 poz.1182).
          2. Szkoła posiada Instrukcję Ochrony Danych Osobowych, która reguluje sposób zabezpieczenia, warunki udostępniania i przetwarzania danych osobowych dziecka.
          3. Pracownik szkoły ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
          4. Dane osobowe dziecka są udostępniane przez pracowników szkoły wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
          5. Pracownik szkoły jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych dziecka i udostępnienia tych danych w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego w trybie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U.2005 Nr 180 poz.1493).

           

           

           

          STANDARD II  PERSONEL

           

          Rozdział I

          Zasady określające zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności

           

          § 1

            1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich jest dyrektor placówki. Dyrektor może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
            2. Osoba upoważniona przez dyrektora, o której mowa w ust. 1, musi legitymować się  co najmniej 10-letnim doświadczeniem w pracy z osobami małoletnimi, uzyskanym w jednostkach oświaty, leczniczych lub pomocy społecznej. Dodatkowo musi posiadać niezbędną wiedzę pozwalającą na przeprowadzenie szkoleń pracowników placówki, obejmujących następujące zagadnienia:
              1. rozpoznawanie symptomów krzywdzenia małoletnich,
              2. procedury interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia małoletnich,
              3. odpowiedzialność prawna pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia małoletnich,
              4. stosowanie procedury „Niebieskie Karty”.
          1. Szkolenia, o których mowa w ust. 2, są organizowane raz w roku, w terminie wskazanym przez dyrektora.
          2. Osoba, o której mowa w ust. 1, zapoznaje pracowników ze standardami ochrony małoletnich oraz odbiera od każdego zatrudnionego pracownika oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w placówce. Wzór oświadczenia pracownika stanowi załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
          3. Pracownicy nowo zatrudnieni w placówce są zapoznawani ze standardami w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa w ust. 4.
          4. Osoba, o której mowa w ust. 1, bierze udział w rekrutacji pracowników i w jej trakcie ocenia przygotowanie kandydata do pracy z dziećmi małoletnimi.
          5. Osoba, o której mowa w ust. 1, jest odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń  o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.

           

           

          STANDARD III  PROCEDURY

           

          Rozdział I

          Procedury interwencji oraz osoby odpowiedzialne – zasady ogólne

          § 1

          Procedury zawarte w polityce obejmują działania związane z zgłaszaniem podejrzeń oraz podejmowania interwencji, które określają jakie działania trzeba podjąć w sytuacji krzywdzenia małoletniego lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych, członków rodziny, personelu placówki oraz rówieśników.

           

          § 2

          W przypadku podjęcia przez pracownika placówki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi/pedagogowi/psychologowi. Wzór notatki służbowej stanowi Załącznik nr 3            do niniejszej procedury.

          § 3

           1.  Pedagog/psycholog wzywa rodziców/opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu.

          2.   Pedagog/psycholog powinien sporządzić plan pomocy dziecku.

          3.   Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:  

          1. podjęcia przez szkołę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;
          2. wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku;
          3. skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

          § 4

          1. W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) kierownictwo placówki powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor oraz inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku.
          2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku.
          3. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.

          § 5

          1. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez pedagoga/psychologa opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.

          2. Pedagog/psycholog informuje rodziców o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskie Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej                      z nim interwencji).

          3. Po poinformowaniu rodziców/opiekunów  przez pedagoga/psychologa – zgodni z paragrafem poprzedzającym – dyrektor i wyznaczony inny pracownik składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny                    do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.

          4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

          5. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować rodziców dziecka na piśmie.

          § 6

          1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszej polityki. Kartę załącza się do dokumentacji prowadzonej przez osobę wyznaczaną do koordynowania stosowania standardów ochrony małoletnich.

          2. Wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

          Rozdział II

          Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez pracownika szkoły lub inną osobę dorosłą

          § 7

            1. W przypadku podjęcia przez pracownika szkoły podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej (Załącznik nr 3)  i przekazania uzyskanej informacji pedagogowi, psychologowi, dyrektorowi. Notatka może mieć formę pisemną lub postać elektroniczną. Wzór notatki służbowej zawiera załącznik nr 3 do niniejszej polityki.
            2. Interwencja prowadzona jest przez pedagoga, psychologa (ale może być również dyrektora),
            3. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony pedagoga, psychologa, wówczas interwencja prowadzona jest przez dyrektora.
            4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony dyrektora, wówczas działania interwencyjne opisane w niniejszej procedurze podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.

          § 8

          W przypadku krzywdzenia dziecka przez pracownika dyrektor podejmują następujące działania:

          1) natychmiastowo odsuwa pracownika od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy,

          2) przeprowadza z poszanowaniem godności i intymności rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego rodzicami. Dyrektor stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia                     są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 4).

          3) przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka przedstawiając plan pomocy dziecku w szkole, przy udziale pedagoga lub psychologa szkolnego;

          4) przeprowadza rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem, przedstawia konsekwencje, w przypadku nieprzestrzegania Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem;

          5) podejmuje w stosunku do nauczyciela lub pracownika działania dyscyplinujące wynikające z Karty Nauczyciela (powiadamia Rzecznika dyscyplinarnego przy Wojewodzie/Kuratorze Oświaty) lub Kodeksu pracy;

          6) w przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo dyrektor sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.

          § 9

          W przypadku zgłoszenia przemocy wobec dziecka ze strony osoby dorosłej nie będącej pracownikiem szkoły, pedagog/psycholog wyjaśniając sprawę podejmują następujące działania:

          1) przeprowadza z poszanowaniem godności i intymności rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego rodzicami. Dyrektor stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia                   są spisywane na karcie interwencji (załącznik nr 4).

           2) opracowuje plan pomocy dziecku,

          3) przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka przedstawiając plan pomocy dziecku w szkole;

          4) współpracuje z rodzicami i  wychowawcą przy jego realizacji.

          2. Pedagog monitoruje i relacjonuje dyrektorowi oraz rodzicom przebieg realizacji planu.

          § 10

              1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji. Kartę załącza się do dokumentacji małoletniego.
              2. Wszyscy pracownicy placówki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

          § 13

           31 W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (Policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112, 997 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji (załącznik nr 4).

           

           

          Rozdział III

          Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia małoletniego przez rodzica

          § 14

          1. W przypadku podjęcia przez pracownika szkoły podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone przez rodziców, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej (Załącznik nr 3) i przekazania uzyskanej informacji pedagogowi, psychologowi (może być również dyrektorowi). Notatka może mieć formę pisemną lub postać elektroniczną.

          2. W przypadku gdy zgłaszającym krzywdzenie jest małoletni pracownik szkoły przyjmuje informację, zapewniając dyskrecję zgłaszającemu poprzez wysłuchanie go bez świadków. Z rozmowy sporządza notatkę służbową (Załącznik nr 3) i informuję o tym pedagoga/psychologa.

          3. Pedagog/psycholog przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka. Stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

          § 15

          Jeżeli rodzice są osobami podejrzanymi o stosowanie przemocy, pedagog/psycholog przeprowadza z nimi rozmowę na temat konsekwencji stosowania przemocy wobec dziecka oraz o obowiązkach prawnych szkoły: wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” oraz                        w przypadku popełnienia przestępstwa zgłoszenia sprawy do prokuratury oraz w przypadku zagrożenia dobra dziecka do sądu rodzinnego. Informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia i udziale w programach dla osób stosujących przemoc.

          § 16

           1. Pedagog/psycholog dokonuje diagnozy sytuacji i potrzeb dziecka oraz sporządza plan pomocy dziecku, który uwzględnia sposoby zapewnienia dziecku bezpieczeństwa oraz opis wsparcia, jakie szkoła może zaoferować dziecku. Przygotowuje informację o placówkach pomocy dziecku.

          2. W przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza jednorazowej przemocy fizycznej (np. klasy, popychanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachować (np. krzyk, niestosowne komentarze) przy braku współpracy rodziców lub powtarzających się aktach przemocy dyrektor składa wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuacje dziecka.

          3. Pedagog/psycholog szkolny informuje o swoich działaniach dyrektora szkoły.

          4. Pedagog/psycholog szkolny monitorują sytuację dziecka, udzielają wsparcia i organizują pomoc stosownie do jego potrzeb.

          § 17

          W przypadku podejrzenia, że rodzic dziecka zaniedbuje jego potrzeby lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), dyrektor informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa. Pedagog/psycholog mają możliwość wszczęcia procedury Niebieskie Karty.

          § 18

           1. W przypadku podejrzenia że małoletni doświadcza krzywdzenia z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (Policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 27 112, 997 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji (Załącznik nr 4).

           2. W przypadku podejrzenia że małoletni doświadcza krzywdzenia innymi typami przestępstw niż wskazane w ustępie poprzedzającym dyrektor składa pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.

          3. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa w ustępach poprzedzających.

          Rozdział IV

          Procedura postępowania w przypadku krzywdzenia dziecka przez rówieśników

          § 19

          1. W przypadku podjęcia przez pracownika szkoły podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone przez inne dziecko ze szkoły pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej (Załącznik nr3) i przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy klasy. Notatka może mieć formę pisemną lub postać elektroniczną.

          2. W przypadku gdy zgłaszającym krzywdzenie jest małoletni pracownik szkoły przyjmuje informację, zapewniając dyskrecję zgłaszającemu poprzez wysłuchanie go bez świadków. Z rozmowy sporządza notatkę służbową i informuje o zaistniałym fakcie wychowawcę klasy.

          3. Wychowawca informuje o zdarzeniu pedagoga/psychologa i w jego obecności przeprowadza rozmowę wyjaśniającą z osobą poszkodowaną oraz uczniem/uczniami podejrzanymi o krzywdzenie.

          4. Pedagog/psycholog opracowuje plan pomocy dziecku.

          5. Pedagog /psycholog monitoruje sytuację dziecka przy współpracy z wychowawcą i rodzicami/opiekunami.

          § 20

           W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko ze szkoły (np. na zajęciach) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzeniem oraz jego rodzicami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego rodzicami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.

          § 21

          W przypadku podejrzenia, że małoletni doświadcza ze strony innego dziecka jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachować (np. krzyk, niestosowne komentarze) przy braku powtarzającej się przemocy dyrektor składa wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuacje dziecka (o wszczęcie postępowania o demoralizacji małoletniego jeżeli sprawa dotyczy dziecka w wieku co najmniej 10 lat) .

          § 22

          1. Wspólnie z rodzicami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.

          2. Z rodzicami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan pomocy dziecku, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.

          § 23

          W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie uczęszcza do szkoły należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z rodzicami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Dyrektor organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych podmiotach lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie sądu rodzinnego, poinformowanie szkoły, poinformowanie rodziców dziecka krzywdzącego).

           

           

          § 24

          Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny poprzez pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez nieletniego. 

          § 25

          Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

           

          Rozdział V

          Zasady przeglądu i aktualizacji standardów ochrony małoletnich

          § 26

                1. Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w placówce podlegają przeglądowi corocznie,   w terminie ustalonym przez dyrektora placówki.
                2. Przegląd standardów ochrony małoletnich w szkole polega na ustaleniu wypełniania przez standardy wymogów przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
                3. Przeglądu standardów ochrony małoletnich w placówce dokonuje dyrektor lub osoba przez niego upoważniona.
                4. W przypadku gdy przegląd, o którym mowa w ust. 3, wykaże niespełnianie przez standardy wymagań określonych w przepisach, lub też standardy z innych przyczyn okazały się nieaktualne lub nieodpowiadające potrzebom ochrony małoletnich, dokonywana jest aktualizacja.
                5. Aktualizacji dokonuje dyrektor wraz z zespołem. Przygotowany projekt jest przyjmowany przez dyrektora w drodze zarządzenia

          STANDARD IV  MONITORING

          Rozdział I

          Monitoring stosowania Polityki

          § 1

                1. Dyrektor szkoły powołuje członów zespołu do spraw standardów ochrony małoletnich oraz wyznacza przewodniczącego zespołu.
                2. Dyrektor szkoły upoważnia osobę odpowiedzialną za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasad przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności.
                3. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian                               w Polityce.
                4. Osoba, o której mowa w pkt. 2 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników szkoły, raz do roku, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki.
                5. W ankiecie pracownicy szkoły mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.
                6. Osoba, o której mowa w pkt. 2 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania wypełnionych    przez pracowników szkoły ankiet. Sporządza na tej podstawie raport                   z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi placówki.
                7. Dyrektor wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom szkoły nowe brzmienie Polityki.

          PRZEPISY KOŃCOWE

          § 1

          1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
          2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników, dzieci i ich rodziców/opiekunów, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i wywieszenie w widocznym miejscu w szkole, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.

           

          Załączniki:

          Załącznik nr 1. Wzór upoważnienia

          Załącznik nr 2. Oświadczenie pracownika

          Załącznik nr 3. Karta Interwencji

          Załącznik nr 4. Notatka służbowa

           

           

           

          Załącznik nr 1. Wzór upoważnienia

          (zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności)

           

           

           

           

          ........................................................                                       ........................................................

                               (pieczęć placówki)                                                                                           (miejscowość, data)

           

           

          Upoważnienie

           

          Na podstawie art. 22c ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304) oraz § 2 ust. 1 Zarządzenia w sprawie przyjęcia zasad określających zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności upoważniam Panią/Pana ............................................... do przygotowania personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich.

           

           

                                                                                                         ........................................................

                                                                                                                                                             (podpis dyrektora)

           

          Odebrałem:

           

          ........................................................

                         (podpis upoważnionego)

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 2. Oświadczenie pracownika

           

           

           

                                                                                                         ........................................................

                                                                                                                                                            (miejscowość, data)

           

           

          Oświadczenie

           

          Oświadczam, że zapoznałam się / zapoznałem się ze standardami ochrony małoletnich, obowiązującymi w ............................................................ (nazwa placówki) i zostałam poinstruowana / zostałem poinstruowany o konieczności i zasadach ich stosowania.

           

           

                                                                                                         ........................................................

                                                                                                                                                           (podpis pracownika)

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 3. Notatka służbowa

          ........................................                                                      

           pieczątka szkoły                                                                                   

          ..............................................

                                                                                                                Miejscowość, data

          NOTATKA SŁUŻBOWA

           

          Nauczyciel, funkcja

          ......................................................................................................................

          Data zdarzenia:

          .............................................................................................................................

          Osoby uczestniczące w zdarzeniu:

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

          Krótki opis sytuacji (zdarzenia):

          .......................................................................................................................................................

          .......................................................................................................................................................

          .......................................................................................................................................................

          .......................................................................................................................................................

          .......................................................................................................................................................

          Wnioski, ustalenia:

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

          Działania, kroki podjęte przez nauczyciela:

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

          ......................................................................................................................................................

                                                                                                      (data i podpis)

           

           

           

           

           

           

           

           

          Załącznik nr 4. Karta Interwencji

          Imię i nazwisko dziecka

           

           

           

          Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)

           

           

          Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia

           

           

          Opis działań podjętych przez

           

          ……………………………………………

          Data:

           

          Działanie:

           

           

           

           

           

           

           

          Spotkania z rodzicami dziecka

          Data:

           

          Opis spotkania:

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)

           

           

           

          1. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

          2. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny, 3. inny rodzaj interwencji. Jaki?

           

          Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji

           

          Data:

           

           

           

           

           

           

          Nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję:

           

          Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli jednostka uzyskała informacje o wynikach/ działania placówki/działania rodziców

           

           

           

           

          Data

          Działanie:

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                 

           

           

          wersja do pobrania POLITYKA_OCHRONY_DZIECI_PRZED_KRZYWDZENIEM(1).docx